Pamatų tipai: kuo jie skiriasi ir kaip įrengiami

Kokius pamatus namui pasirinkti dažniausiai sprendžia du veiksniai - gruntas ir projektuotojas. Tiesa, nesudėtingame sklype dažnai atsiranda galimybė rinktis, kokie pamatai būtų tinkamesni žvelgiant iš paties savininko perspektyvos. Šalyje statomiems pastatams naudojami keturių tipų pamatai.

Juostiniai monolitiniai pamataiĮrengiant šiuos pamatus, pirmiausia iškasama tranšėja ar duobė. Jos gylis priklauso nuo to, ar name bus rūsys. Tuomet palei perimetrą ir būsimų pertvarų vietose sumontuojami klojiniai, kurie yra suarmuojami. Vėliau jie užliejami betonu.Savaime suprantama, pamatų įrengimui reikia tikslumo ir išmanymo, be to, į tokią svarbią namo detalę nereikia žiūrėti atmestinai, tačiau tai bene paprasčiausiai ir lengviausiai įrengiami pamatai. Taip pat tai bene idealiausias pasirinkimas žmogui, kuris mėgsta viską darytis pats.

Poliniai pamataiRūšys: Poliniais pamatais gali būti vadinamos kelios rūšys, besiskiriančios savo įrengimu – gręžtiniai, spraustiniai, poliniai kaltiniai.Įrengiant gręžtinius pamatus grunte išgręžiamos ertmės, į kurias supilamas betonas. Ertmė armuojama. Tai vienas bene dažniausiai naudojamų gręžtinių pamatų būdų individualiam namui.Spraustinių pamatų atveju į žemę vibracijos būdu įvibruojamas tuščiaviduris vamzdis uždaru galu, tuomet įleidžiamas armatūros karkasas ir supilamas betonas. Tuomet vamzdis tokiu pat būdu ištraukiamas. Pagrindinis tokio metodo privalumas – nesuardyta grunto struktūra. Metodas populiaresnis įrengiant pamatus dideliems, objektams, tačiau naudojamas ir įrengiant individualius namus.Įrengiant kaltinius pamatus, naudojama speciali poliakalė – jau paruošti gelžbetoniniai poliai kalami į žemę.Tiek polių skaičius, tiek jų gylis varijuoja priklausomai nuo grunto savybių. Visais atvejais vėliau įrengiamas rostverkas – tokiu pat principu kaip monolitiniai ar surenkamieji pamatai. Įrengiant tokius pamatus tenka atsisakyti rūsio.Kaip matyti, tokių pamatų įrengimui reikės specialios įrangos. Gręžimo įrenginius taip pat valdys įmonei priklausantys darbininkai, tad labai sumažėja darbo pačiam sklypo savininkui, kita vertus, atsakomybę patikite į svetimas rankas.